Martin Zrcek
Portfolio

 

I offer

Complete realisation of interactive advertising projects, unique gadgets and instalations. I can find an original solution and realise very advanced and complicated projects. I use newest technologies and additional services pass on to reliable specialists.

BMW i DNA

Ve spolupráci se studiem focus4 gmbh a známým programátorem Mr. Vux jsme vytvořili reklamní instalaci pro BMW, kde si návštěvník nahraje svůj taneček, nasnímá se ve 3D a vizualizací pomocí "point-cloud" se stává součástí dvoušroubovice ostatních tanečníků.
8

Porsche Wind Tunnel

Pro focus4 gmbh jsem naprogramoval simulaci větrného kanálu, kde si návštěvník zkouší nakreslit aerodynamičtější křivku profilu, než má Porsche. Samozřejmě se to nikomu nepovede :) Nicméně vizualizace hezky simuluje proudění vzduchu kolem různých profilů. Na prvních obrázcích vidíte výsledný program, kdy Porsche proudění narušuje jen minimálně, na spodních pak původní realističtější vývojový model.
7

Iconic Impulses: Pendulum

Naprogramoval jsem interaktivní instalaci na výstavě v Pekingu a v německém BMW Welt, jako součást série pro výročí sto let BMW. Kyvadlo dlouhé pět metrů se pohybuje nad plochou osmi propojených obrazovek, velmi pomalu proráží krajinu tvořenou částicovým systémem, která jakoby ubíhá kolem vás. Celá instalace evokuje pocit, že máte dostatek času a můžete si tak ten Rolls Royce přeci klidně dovolit.
9

Landtag NRW

Programování osmi odlišných stanic s propojenou projekcí a ovládacími prvky pro lokální volby v Německu. Cílem bylo představit kandidáty a seznámit návštěvníky se systémem voleb.
7

Hackathon: Tanec s duchy

Na velmi zajímavé akci pořádané společností CIANT jsme ve skupině vytvořili představení, kde Mirka tančila se svými stíny z minulosti jako s tanečními partnery. Celé vystoupení bylo technicky i choreograficky velmi náročné, povedlo se nám ale vytvořit čistě simplictický a umělecký zážitek.
6

Interactive Playground

Několik atrakcí pro děti.
2

Q Motion

Tento nový projekt zrovna rozvíjíme se společností Quix, oni dodávají předkreslené animace. Zde kladu důraz na kombinaci předkreslené a interaktivní grafiky. Vvvv se pro toto kombinování ukázalo být velmi dobrý nástroj, stíhá načítat zároveň několik vrstev.
9

Experimenta: Motýli

Pro benešovskou Experimentu jsem sestavil obraz, který se chová jako zrcalo, ve kterém si můžete hrát s motýli. Dotykem můžete chytit motýla, který přiletí před kameru a zobrazí se o něm zajímavé informace. Dále si zobrazíte video o Benešově, pro děti je snímek o zrodu z larvy a nakonec si můžete vytisknout fotografii. Instalace rozvíjí a navazuje na mou minulou práci Butterfliezz v Galerii Video Artu.
8

PCSK 9 Game

Hra na dotykovém stole, která předvádí funkci léku proti rakovině.
2

BMW 7 Touchtable

Dotykový stůl pro svět BMW. Hlavní bylo udělat co nejelegantnější dotykové ovládání, plynulost a "Series 7" styl celé instalace.
5

Audi Photobooth

Fotostánek pro Audi na závodech v Hockenheim Ring. Realizaci jsem musel navázat na existující nefunkční prototyp a vše rozběhat.
3

BMW iDrive

ukázka funkčnosti BMW navigace pro Svět BMW. Technici museli izolovat součástky z celého BMW a sestavit je v pozadí instalace, aby mohla instalace v pozadí komunikovat s autem a přes grabovací kartu zobrazovat výsledky z navigace auta.
4

The Urban Runner Game

Se studiem focus4 GmbH jsme vytvořili druhou hru, která je součástí většího projektu. Můžete si ji zahrát v Číně ve městě Macao, západně od Hong Kongu, v Casinu Soho.
9

Butterfliezz

Together with a visual artist Ivor Diosi we built a mirror for Pop Art Center Praha in which you can see a swarm of butterflies flying around you. You can play with them, send them away, they can land on your arms, or start to fly around you.
4

Signal: Flow

Particle System Particles Unplugged was a technical solution for an installation on Festival Signal 2014. Project author is Andrej Boleslavsky, he created the installation in interface vvvv on my particle system, together we made the realisation.
7

Tetris Game

Together with studio focus4 GmbH we cooperated on creating a computer game controlled by MS Kinect, which is a part of their bigger project. We created the application together and they made realisation in China in city Macau, west from Hong Kong, in Casino Soho.
10

Designblok: VU Meter

Development of this project was ordered by CIANT Interactive and I got a technician to help me with hardware implementation.
4

Designblok: Laser

Installation is made of 60 lasers in 100m2 dark room. I created a software, that triggers sound tracks in a rhythm, so that it fits together. So visitors by interrupting laser beams create their own music composition "Noises of city"
6

GSK Fotka

Vytvořil jsem flash aplikaci, která dovoluje posílat pohledy svým známým. Vyberete si jednu ze čtyř pohlednic, vytvořil je kreslíř Štěpán Dlouhý, vložíte fotku svého dítěte a zprávu pro své známé a zbývá si ji jen uložit na disk, nebo rovnou poslat známým po facebooku.
1

GSK Mobilní aplikace

Vytvořil jsem aplikaci pro mobilní telefony Android a zajistil výrobu kopie aplikace pro iPhone pro společnost GSK. Aplikace slouží k připomenutí očkování dětí matkám, dává jim základní informace a odkazuje je k doktorovi, kdy je třeba jít.
2

Sklenik

I create real-time graphics visualisation for a music group Skleník. What began a small project gradually evolved into a long term cooperation. The group has a nice melodic sound and it gets popularity very fast. I guess everybody at some time wanted to perform on festival stages, thanks to them I fulfil this my old wish :)
6

CEZ TouchScreen

With studio CIANT I cooperated to create an advertising project for ČEZ company. In a room with interactive technologies there are installations, which react on your voice and draw graphic effects. There is an interactive fibre and projector draws various effects all around you.
8

Souboj národů

You know how a background of television show 'Souboj národů' - Competition of nations - looks like? I created this program for voting, control of results and communication with voting hardware and other programs. The point was maximum reliability of the program and protewction fro user mistakes
5

GSK Mincovník

Malinká Flash aplikace určená pro dotykovou obrazovku na akci Glaxo Smith Kline. Přispívající si mohli dotykem vhodit další minci do misky, která tím dostávala lepší a lepší náladu.
1

Flash Lyžař

Pro společnost Česká sportovní jsem vytvořil Flash aplikaci, která běžela na tabletech v olympijském parku na Letné 2014. Šlo o jednoduchou hru, kde jako lyžař máte projet slalomovou trať bez újmy na zdraví. Nejlepší výsledky se zaznamenávaly a hráči posléze dostávali relativně hodnotné ceny.
3

Laser Control

I programmed a laser used to control laser LMS111. Software is compiled in one .exe file. I use Open Frameworks library to make intuitive and simple user intrface. Program is stable and gives results exactly according to user demands.
7

Particles Unplugged

I created a particle system in DX11 for Vvvv. It can operate millions particles or small objects to simulate comple efects. This is a very advanced software, but it's set in simple-to-use plug-ins to be flexible and usable. You can freely download and use it on: vvvv rules
10

Koncert za svobodu a demokracii

At a Velvet Revolution celebration in my home town there was a concert "For Freedom and Democracy" of a famous musician Jaroslav Hutka. My part was to put there an interactive projection that would remind people fights for freedom. I used two projectors to cover a room and part of roof and some minimalistic graphics to blend through scenes and visualise tones of his guitar.
2

Google Hangouts

Pro televizní pořad "Česko vaří s Pohlreichem" na televizi Prima jsem zpracoval přenos obrazu z domácností do televizního studia pro živé vysílání.
4

Rugby Football Union

Program made for Uberact is able to find face on a video input and switch it with another one. It was a part of advertising project for British Rugby Football Union. It allows a user to create his own player's card.
9

FotoBox

I programmed and prepared a FotoBox. A device, that makes photos of race contestants on bikers and runners competitions. It automatically makes a photo, using infrared or laser sensors, assigns the photo to info about competitors I got from timekeeping, puts on some graphics Birell and some graphics on a photo, prints it and is able to upload it on FTP right away.
7

SonnenWelt

I did programming and realisation of education installation about solar energy. Visitor is supposed to play interactive games, controlled by an infra-red camera and projected by two beamers.
8

Marketing Jeden svět Benešov

For our local NGO ProBenešov I created a special film player in Vvvv. Every year I prepare all the technics for every screening, all the marketing and printings for local One World film festival. Four posters per year, invitations, programme + poster, accreditations, clip and other things.
2

4GEE Birmingham

As an external programmer for company Uberact I did programming of advertising installation, which enables visitors to record their video message and send it to their friends through facebook. People seem to be "At the center of an universe like Kevin Bacon" as planets are moving around them. This project was used to show a speed of internet 4G of EE in Birmingham in a famous building BullRing, designed by arhitect Jan Kaplický.
9

Heineken 140

As a external programmer for Uberact I did some visuals for Heineken brewery. My part of this project was implementing the visuals into visual programming interface Vvvv, which generated result picture in real-time.
7

Toilet Project

2

Strawman

Project Theater 3000 was set on 2.-3. October at New scene of Czech National Theater. It included a series of presentations, showings and mainly an interactive performance Strawman, lead by a group CIANT, dancers from Palermo I.B.I. Cultura and French Fearless.
9

Portfolio

I created this portfolio to be an original way to present my own works and experience. I try to suggest a new kind of a web page, an alive one, which you only control, you just tel it what to do. It listens, but at the same time it a little bit does whatever it wants to. At the same time all information you need you will get quickly and in funny and original way. This is a very different approach to webdesign from regular and monotonous table layout.
5

Lávka River Stage

Festival Lávka River Stage 2012 was a serial of performances at Charles Bridge in Prague. Here on a stage built on the river was set a combination of ballet, opera, interactive projection, cube projection, mapping on a building, acrobatics on a slack rope by Kristýna Vlčková and contact jugling by Ati.
7

Catch

I cooperate with CIANT group on a project CATCH, where I create a software for dynamic verticalizator. It's a machine that helps disabled people stand up and enables them do exercises for improving their health. We added a software that has a meaning to entertain a user, make them do as effective exercises as possible and allow them to like this exercise, so they like to do them again.
10

Uberact London

People from company Uberact contacted me because of my diploma thesis. I created some shaders for them, it means programs running on graphics card. For example background separation realtime "green screen" shader, picture triangulation and others. We cooperated at first on two minor projects, a Haineken celebration and we will go on.
5

CiantParticles

In my diploma thesis I created a particle system capable to display 16 million particles in real time (pictures or animated sprites) and apply many forces on them. With this particle system we can simulate effects like fire, smoke, water splashes and various artistic experiments. It allows us to use models and meshes, primitive objects, text or kinect generated depth field as source for particle positions. It can use a motion capture device to react on a dancer's movement.
9

Web Arlat

1

Olga

I cooperated on a project Olga with artist Lenka Janušková. It's concept is to show what we miss when we are too much involved in our work. Behind a person sitting at the computer is projected a human-sized figure of a beautiful naked woman. Everybody else can see it, person sitting at the computer desk know the girl is there somewhere, but when he turns around the person disappears.
5

ProBenešov o.s.

ProBenešov is a Non Goverment Organisation created by a group of friends from "my home" Gymnazium Benešov to support local culture and create local artistic performances and I am a proud part of it. In 2011 we brought here famous festival One World and we try to include as many other activities as possible.
6

Model mobilního telefonu

This was created at the uni as a semester work. An interesting fact is that my professor liked it so much, that I didn't have to make an exam :)
5

VRML97: SpinStube

My bachelor's thesis was lead by professor Žára and the opponent was professor Havran. The work was created in VRML97 and it showed functionality of a machine for augmented virtual reality Spinnstube in CTU in Prague.
4

Golem

Performance Immediate: Golem was set in a Prague gallery DOX by CIANT "Centre International d`Art et des Nouvelles Technologies". I implemented graphical engine Ogre and physical engine ODE - Open Dynamics Engine and simulated inverse kinematics movement of robots controlled by actor's dance. The dancer has a motion capture device Polhemus: Liberty Latus.
8

Sestřelení UFO

I created this short example animation in RealFlow just to show it's possibilities in use with a very slow computer and optimized everything and find the work process bottleneck.
2

Model Mig-29

I created this model as a semester work at university. I also placed it to a surrounding for project FIAR, which unfortunately was not finished.
6

Web KiVi

KiVi Lacrosse Benešov is my home town based sports club, that I am an active part of. I created a web page for it suited by experience to support activity in team as much as possible.
3

Běžící chrt

This animation was my first comercial project. The point was to create a run of a greyhound as near to reality as possible.
5

LOTR: Ethernal Bloodshet

Do počítačových her jsem vytvářel množství různých módů. Tato záliba dospěla až k módu (=modifikaci) do hry Warcraft 3, který měl za cíl volně navazovat na dějovou linii knihy Pán prstenů od J.R.R. Tolkiena. Asi jste pochopili, že autorská práva nás tou dobou moc nezajímala. Nicméně, s bratrem jsme vymysleli moc pěkné pokračování příběhu, které samozřejmě končilo válkou která znovu pohltí celou Středozem. Teď ovšem nebylo vůbec jasné, kdo je hodný a hráč es na jednotlivé strany konfliktu přikloní spíše podle svých sympatií. Projekt dostal poetické jméno Ethernal Bloodshet, vytvořil jsem pro něj 45 modelů jednotek, většinu rozanimoval a otexturoval, s bratrem jsme upravili herní systém pro multiplayer, dali jednotkám vlastnosti a statistiky a vložili je do hry. Stejně ale pro konečné vypuštění herního módu zbývalo mnoho práce a projekt jsme museli odložit.
6

Kontakt

Ing. Martin Zrcek
8